- Razgovarajte svaki dan s djetetom o njegovim doživljajima vrtića jer je to njemu važno.
- Potičite djetetovu samostalnost pri odijevanju, prehrani, spremanju igračaka i budite pritom dosljedni i strpljivi.
- Uključite se u proces aktivnosti u skupini preko informacija odgojitelja i poziva na suradnju.
- Pokažite pozitivan stav prema promjeni, ako dijete mijenja odgojitelja, prostor ili skupinu jer dijete nema jasna očekivanja, ali osjeća vaše raspoloženje.
- U prilagodbi Vašeg djeteta ili kasnije u njegovom razvoju, ne uspoređujte svoje dijete s drugom djecom i njihovim reakcijama – svako je dijete jedinstveno.
- Uspostavite jasna pravila o tome što je dopušteno, a što nije – pri tome budite dosljedni i strpljivi dok ih dijete ne usvoji.
- Odazivajte se na roditeljske sastanke i individualne razgovore, jer na taj način potvrđujete da Vam je dijete važno i da prihvaćate program u kojem sudjeluje.
- Uključite dijete u obogaćena događanja u skupini: kazališne predstave, izleti, projekti, posjete, likovne izložbe, sportska druženja na razini vrtića, Grada i sl.
- Dječje filmove i crtiće gledajte zajedno s djetetom – tumačite postupke likova, dobre i loše.
- Potičite interes za čitanje, od najranije dobi čitajte djetetu slikovnice, priče i razgovarajte o sadržaju.
- Igrajte se kod kuće – osobito vikendom: društvene igre, ˝čovječe˝, puzzle, memory, domino, igre građenja i autićima, igre lutkicama, sportske aktivnosti – učite dijete da prihvaća poraz u natjecateljskim igrama.
- Ako se dijete priprema za polazak u školu ili ima raniji interes za ˝školske aktivnosti˝ osigurajte mu kutak u stanu (stol, pribor za pisanje i crtanje, blokovi za crtanje, slikovnice…), ponekad sjedite s njim i pitajte ga što radi.
- Ako imate odgojnih problema kod kuće, savjetujte se s odgojiteljem, potražite savjet stručnjaka u vrtiću ili u vanjskoj instituciji.