⇒ Najčešći bakterijski uzročnik je beta-hemolitički streptokok grupe A ( BHS-A).
- Streptokokna upala nosa i ždrijela blaža je streptokokna bolest. Simptomi su lagano povišena temperatura, grlobolja i crvenilo ždrijela.
- Streptokokna angina je upala ždrijela i krajnika. Inkubacija traje 3-5 dana, a bolest počinje naglo s povišenom temperaturom, grloboljom, općom slabošću i gubitkom apetita. Javlja se bol i povećanje limfnih čvorova vrata.
- Šarlah je akutna zarazna bolest. Inkubacija traje 1 do 3 dana. Simptomi su visoka temperatura i grlobolja. Nakon 1 do 2 dana javlja se sitni, crveni, točkasti osip. Najizraženiji je u predjelu pazuha, donjeg dijela trbuha i unutarnje strane bedara. Osip blijedi nakon 6 -7 dana nakon čega počinje ljuštenje kože vrata, tabana i dlanova.
Osim bakterija, u 85-90% slučajeva grlobolju uzrokuju virusi.
⇒ Uzročnik se prenosi kapljičnim putem (kašljanje, kihanje…), preko ruku, a rjeđe preko zaraženih predmeta (kvake, igračke, slavine…).
⇒ Za postavljanje dijagnoze streptokokne infekcije uz klinički nalaz najpouzdaniji je nalaz streptokoka u brisu ždrijela.
- Streptokok se može naći i u brisu zdravih osoba (asimptomatski kliconoše). Uzimanje briseva ždrijela svoj djeci u vrtiću i njihovo udaljavanje iz kolektiva ne pridonosi sprječavanju širenja bolesti. Djeca koja su imala negativan nalaz brisa mogu se već sljedeći dan zaraziti i unijeti streptokok u kolektiv. Liječenje asimptomatskih kliconoša također ne pridonosi sprječavanju širenja bolesti. Istraživanja su pokazala da je djelovanje antibiotika kod akutno oboljelih od BHS-A učinkovitije nego u slučaju “ liječenje“ zdravih osoba pozitivnih na BHS-A (asimptomatski kliconoše).Kliconoštvo BHS-A u ždrijelu (nosilaštvo streptokoka u ždrijelu bez znakova bolesti) se povećava u zimskim mjesecima i kolektivima zatvorenog ili poluzatvorenog tipa. S obzirom na češće zadržavanje djece u zatvorenom prostoru dječjeg vrtića u zimskim mjesecima raste i broj oboljelih od streptokoka.
⇒ Streptokok se ne može iskorijeniti stoga ga je najvažnije na vrijeme prepoznati i adekvatno liječiti.
⇒ S obzirom da je riječ o bakteriji liječenje je antibiotsko (penicilinski antibiotik kroz 10 dana). Uz antibiotik liječenje uključuje mirovanje u kućnim uvjetima i simptomatsku terapiju (čaj, antipiretici, pastile za grlobolju..) do potpunog oporavka djeteta. Nakon preboljenja stječe se kratkotrajni imunitet (specifičan za antigeni tip streptokoka koji je uzrokovao bolest). Nakon završenog liječenja ne treba raditi bris ždrijela ako je dijete bez simptoma bolesti. Ako dijete unutar nekoliko tjedana od završenog liječenja ima simptome grlobolje treba ponoviti bris ždrijela. Razlozi pozitivnog nalaza brisa ždrijela na beta-hemolitički streptokok grupe A ( BHS-A) su:
-slabo pridržavanje uputa liječnika o provođenju propisane terapije
– virusna infekcija u kliconoša BHS-A
– ponovna infekcija drugim sojem BHS-A
– druga epizoda grlobolje istim sojem BHS-A
Postoji velik broj antigenih tipova streptokoka, pa se od ove bolesti može oboljeti mnogo puta.
⇒ Kontrola i sprječavanje širenja streptokoknih bolesti u kolektivu
- Širenje uzročnika postiže se provođenjem pojačanih higijenskih mjera poput pranje ruku, dezinfekcija igračaka i drugih površina, kašljanje i kihanje u maramicu, izbjegavanje dodirivanja lica, usta ili očiju rukama, onemogućiti dijeljenje pribora za jelo, hrane i pića.
- Uz higijenske mjere važna je pravovremena izolacija oboljelog djeteta iz kolektiva. Njega djeteta u kućnim uvjetima uz nadzor roditelja, primjenu simptomatske i ordinirane antibiotske terapije (u pravo vrijeme i pravoj dozi) smanjuju rizik od relapsa (ponovnog oboljenja) zbog neuspješno provedene terapije.
⇒ Streptokokna oboljenja prijavljuju se nadležnoj higijensko epidemiološkoj službi koja prati kretanje pobola od zaraznih bolesti.
⇒ Na temelju liječničke ispričnice i prijave roditelja radi se evidencija obolijevanja po odgojno obrazovnim skupinama što također zahtjeva suradnju roditelja.
⇒ Kada se ispune određeni uvjeti (dovoljan broj oboljelih u kraćem vremenskom roku…) epidemiološka služba će poduzeti određene mjere ovisno o epidemiološkoj situaciji u navedenoj skupini ili dječjem vrtiću.
Zdravstvena voditeljica