→ Ušljivost glave kod djece u vrtićkoj i školskoj dobi je česta pojava. Najčešće se javlja u obliku manjih epidemija unutar školskog ili vrtićkog kolektiva ili unutar obitelji. Ušljivost vlasišta ili pedikuloza je uzrokovana parazitima iz skupine Pediculus ili u narodu poznate kao uši.
→Izgled ušiju
Sitni, sivkasto bijeli ektoparazit veličine je 2-3 mm. Uš živi u vlasištu i hrani se krvlju do koje dolazi bezbolnim ubodima. Odrasla spolno zrela ženka tijekom svog života, koji traje prosječno 2 mjeseca, snese oko 200 do 300 gnjida koje odlaže uz sam korijen kose, najčešće u području zatiljka, iza ušiju i na sljepoočnicama. Izvan tih mjesta ne preživi dulje od 48 sati. Ne ukopava se u kožu već gmižu po kosi spuštajući se do korijena, gdje se ubodom u kožu hrani nekoliko puta na dan.
→Način prenošenja
Najčešće prenose izravnim kontaktom glave o glavu, dijeljenjem odjeće kao što su kape, šalovi, marame, korištenjem istih češljeva, ukrasa za kosu (kopče, gumice, ukosnice..), upotrebom istih jastuka, ručnika, plišanih igračaka, ležanjem na istom krevetu, trosjedu, stolici, auto sjedalici…
→Životni ciklus ušiju
Da bi se ušljivost adekvatno tretirala važno je biti upućen u životni ciklus uši.
U životu uši razlikujemo tri razvojne faze: gnjida (jajašce), larva (nimfa) i spolno zrela uš. Gnjida je sitno jajašce veličine oko 1 mm, čvrsto prilijepljeno uz kosu. Iz nje se nakon 7 dana izleže larva koja postaje nakon 10 dana spolno aktivna zrela uš spremna za polaganje jajašaca. Gnjide se odstranjuju ručno dugotrajnim iščešljavanjem ili prstima prije nego postanu spolno zrele.
Larve i odrasle uši mogu prijeći na drugu osobu i dalje se razmnožavati.
→Kod zaražene osobe pregledom vlasišta nalazimo:
- Jaja ušiju (gnjide); izgledaju poput sitnih žutih, žuto-smeđih ili smeđih točkica. Nalaze se na udaljenosti oko 6 mm od korijena kose. Nakon izlijeganja preostala ljuska izgleda bijelo ili bistro i ostaje pričvršćena na vlas kose. Gnjide pomalo liče na perut, ali ih se ne može ukloniti češljanjem ili otresanjem. Iako dijete nema puno ušiju na glavi, češće se mogu vidjeti gnjide nego žive uši. Najčešće ih nalazimo iza uha i na zatiljku glave.
- Odrasle uši i nimfe. Odrasle uši veličine su sjemenke sezama i sivkaste su do bijele boje. Nimfe su manje i postaju odrasle uši. Njih je teže pronaći na vlasištu. Nema ih puno i ne kreću se brzo.
- Promjene na koži kao posljedica grebanja. Svrbež je reakcija na slinu koje izlučuju uši. Svrbež ne mora odmah početi, to ovisi o tome koliko je djetetova koža osjetljiva na ugrize ušiju. Možda će trebati tjedni da dijete s ušima počne s grebanjem vlasišta.
Male crvene kvržice ili čirevi posljedica su grebanja. Neka djeca imaju blagu iritaciju od grebanja, dok druga mogu dobiti osip. Puno ogrebotina može dovesti do bakterijske infekcije vlasišta. Ako se vaše dijete svrbi i grebe po glavi, a niste sigurni jesu li to uši, potrebno je zatražiti pregled osobe koja poznaje izgled uši i gnjida ili zatražite pregled liječnika.
→Uklanjanje ušiju iz kose
Postoje različita sredstva za uspješno uništavanje ili mehaničko uklanjanje ušiju i gnjida koja se mogu kupiti u ljekarnama. To su šamponi, gusti mehanički češljevi za mehaničko iščešljavanje kose te električni češljevi koji ih prilikom iščešljavanja trebaju ukloniti.
Šampone treba koristiti prema uputama proizvođača, obratiti pažnju jesu li primjereni dobi djeteta i svakako ponavljati postupak više puta imajući na umu životni ciklus i razvojne faze ušiju. Potreban je oprez kako preparat ne bi došao u kontakt sa sluznicama oka, nosa i usta.
Učestali pregled kose i primjena mehaničkog uklanjanja gnjida omogućuje uništavanje svježe izlegnutih ušiju i preostalih gnjida. Da biste to učinili, trebate koristiti češalj s gustim zupcima na vlažnoj kosi u kombinaciji s regeneratorom za kosu. Postupak treba ponoviti svaka 3 – 4 dana tijekom 3 tjedna nakon što ste ugledali posljednju živu uš. Vlaženje kose privremeno sprečava kretanje ušiju, a upotreba regeneratora olakšava prolazak češlja kroz kosu.
Uz primjenu navedenih tretmana kosu treba redovito pregledavati.
Na tržištu su dostupna sredstva u obliku spreja koja 24 sata štite i preventivno odbijaju uši (ne uništavaju ih), a potrebno ih je raspršiti prije odlaska u kolektiv. Vrlo se jednostavno koriste tako što se kosa poprska i raščešlja.
→Uklanjanje gnjida iz kose
Gnjide treba mehanički ukloniti pomoću vrlo gustog, po mogućnosti kvalitetnog metalnog češlja za iščešljavanje gnjida i ušiju, a postupak je efikasniji i mnogo lakši ako se pritom koristi šampon za iščešljavanje koji služi upravo za otapanje i slabljenje ljepila kojim su gnjide pričvršćene uz vlas. Šampon se koristi prema uputi proizvođača.
Kosu treba iščešljavati temeljito, pramen po pramen, a uši i gnjide ukloniti s češlja da ne bi došlo do prijenosa na drugi dio kose. Zbog svoje vrlo kvalitetne i čvrste konstrukcije, metalni se češljevi mogu opetovano čistiti iskuhavanjem, što se preporučuje nakon svake upotrebe.
→Kako spriječiti širenje zaraze?
Uši su vrlo otporne i nije ih se lako riješiti. U pravilu, ne postoji brzo i trenutačno rješenje. Često se pojavljuju kod više članova obitelji te je nužno sustavno pristupiti uklanjanju problema. Od velike je pomoći ako se cijela obitelj uključi jer se treba usredotočiti ne samo na vlasište s ušima, nego i na okolinu.
Razgovarajte s djetetom jer nije sramota imati uši, ali zadržati ih predstavlja opterećenje i stvara neugodu te ih se treba što prije riješiti. Također, ako se uši primijete kod kuće, nužno je obavijestiti odgojiteljice u vrtiću kako ne bi došlo do takozvanog ping-pong efekta, odnosno kontinuiranog vraćanja problema. Uši neće proći same od sebe i nisu problem koji treba skrivati, nego ga treba riješiti.
U pravilu nema brzog i trenutnog rješenja za rješavanje ušljivosti pa je prilikom provođenja postupaka odstranjivanja ušiju i njihovih jajašaca najvažnija upornost roditelja i višestruko ponavljanje postupaka.
→Ponavljanje ušljivosti
Ako ste sve isprobali, a vaše dijete i dalje ima uši, razlog bi mogao biti:
- zaostale gnjide u vlasištu
- vaše dijete je još uvijek u kontaktu s nekim tko ima uši
- tretman koji koristite nije učinkovit ili propisno proveden
Ako vaše dijete ima uši nakon provedenog čišćenja i tretiranja vlasišta i još uvijek se nađe nekoliko gnjida, postupak ponavljate sve dok se ne očisti i posljednja gnjida.
Osim tretiranja vlasišta tretman ušljivosti uključuje:
- pranje posteljine, plišanih igračaka i odjeće koja se koristila prije tretiranja uši u vrućoj vodi minimalno na 40 °C
- stvari koje se ne mogu oprati stave se u nepropusnu vrećicu na 2 tjedna
- usisavanje tepiha i tapeciranog namještaja u vašem domu i automobilu te nakon usisavanja obavezno baciti vrećicu usisavača
- predmete poput češlja, trake za kosu, trake za glavu i četke namočite u vruću vodu sa sredstvom za tretiranje ušiju ili ih baciti
- razgovarajte s djetetom i uputite ga da ne dijeli navedene stvari
- budući da uši lako prelaze s osobe na osobu u obiteljskom domu, provjerite sve članove obitelji
- tretirajte sve ukućane koji imaju uši kako bi spriječili njihov povratak
- svaka 3 – 4 dana provjerite kosu djeteta
→Izdvajanje iz kolektiva
Dijete koje ima uši mora ostati kod kuće sve dok se ne očiste uši i gnjide.
Po dolasku u vrtić roditelj je obavezan donijeti liječničku ispričnicu.
Ako ste u kosi djeteta pronašli znakove zaraze ušima i gnjidama uši obavezno obavijestite odgojiteljicu odgojne skupine djeteta. Kod kuće obavezno pregledajte kosu ostalim ukućanima.
ZAPAMTITE
- samo dosljedna primjena navedenih metoda (šampone, mehaničko uklanjanje, prevencija..) u potpunosti će riješiti problem ušljivosti
- uši ne skaču s čovjeka na čovjeka, ne prenose se s kućnog ljubimca, preko bazenske vode
- uši samovoljno ne napuštaju kosu jer im je za preživljavanje nužna temperatura, vlaga i obroci krvi, izvan vlasišta preživljavaju do 48h
- tek nakon uspješno provedenog postupka čišćenja uši i gnjida dijete se može vratiti u kolektiv uz liječničku ispričnicu
- imati uši nije sramota, to je samo problem koji ne treba skrivati već rješavati
- suzbijanje ušiju težak je posao koji zahtijeva suradnju svih osoba koje brinu o djetetu (roditelja, odgojitelja, zdravstvenog voditelja, liječnika)
Uši su prisutne su u bogatim i siromašnim sredinama, gotovo po cijelom svijetu.
Njihova pojava u kosi nije vezana uz socijalni status kao niti uz higijenske navike pojedinaca ili kolektiva
Zahvaljujemo roditeljima na suradnji!